A nemrégiben lezajlott Internetes Világkereskedelmi Kiállításon a szakemberek a mobilmarketinget méltatták, melynek erőssége pont abban rejlik, hogy korlátozott terjedelmű tartalmat küldhetünk vele a fogyasztóknak.

A mobilmarketing eredményes eszköz lehet arra, hogy a vásárlókkal éreztessük, különlegesek a számunkra – véli egy szakértő. Marcus Hyett, a Txtlocal munkatársa szerint az, hogy az SMS hossza csupán 160 karakter, azt vonja magával, hogy a címzett az egész üzenetet elolvassa. A szakértő szerint azzal, hogy nem kell sokat görgetni az olvasáskor, a cégek kivédhetik, hogy üzenetüknek csupán az elejét olvassák el.
„Az SMS-ekben bármit írhatunk fogyasztóinknak, ami miatt különlegesnek érzik magukat. Fontos viszont, hogy az optimális időpontban küldjük el az üzenetet.”
Gowri Shankar, a SinglePoint ügyvezetője nemrégiben szintén kiemelte a szöveges üzenetküldés előnyeit a mobilos alkalmazásokkal szemben, mivel ezekkel szélesebb közönség érhető el.
(Forrás: DMA UK)



A hirdetőknek jóval megfontoltabban kell használniuk a mobilcsatornát, mint azt a jelenlegi szabályozások előírják, ha azt akarják, hogy a mobilmarketing elnyerje a fogyasztók bizalmát. A txt4ever és a brit Direkt Marketing Szövetség (DMA) közös tanulmánya a mobilos kapcsolatteremtés íratlan szabályait deríti fel.

A megkérdezett szigetországi fogyasztók 70%-a szívesen fogad mobilján marketing-jellegű üzeneteket, és több mint 50% volt azok aránya is, akik kedvezően fogadnák az általuk megbízhatónak tartott márkáktól érkező promóciós SMS üzeneteket is, melyek relevánsak és előnyösek a számukra.
Ugyanakkor a válaszadók több mint fele szerint a cégek nem rendelkeztek egyértelmű engedélyezési folyamattal. A megkérdezettek kétharmada szerette volna kiválasztani, hogy a nap melyik szakában kapja meg az üzeneteket, a többség pedig nem is tudta, ki vette fel velük a kapcsolatot.
Mark Brill, a DMA Mobilmarketing Tanácsának elnöke elmondta:
„A bizalom és az áttekinthetőség kulcsfontosságú a hatékony mobilmarketing stratégiában. Ennek értelmében, a cégeknek egyértelműnek kell lenniük az engedélykéréskor. Biztosítani kell, hogy azok a fogyasztók, akik feliratkoznak, gyorsan megerősítő tájékoztatást kapjanak, és információt arról, hogyan iratkozhatnak le. A márkák hírnevük gyors romlását tapasztalhatják, amennyiben a mobilmarketing üzenetek túl gyakoriak, rosszkor küldik el őket vagy a címzett számára irrelevánsak vagy értelmetlenek.”
Míg a válaszadók csupán egyharmada gondolja úgy, hogy egyre több spam-et kap, a jelentésből kiderül, hogy az emberek nincsenek tisztában a spam pénzügyi vonzataival. A válaszadók egyharmada szerint ha spamet kapnak mobiljukra, az plusz tételt jelent a számlán, míg szintén egyharmad úgy véli, akkor számítják fel a spamet, ha azt megnyitják. A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy az sem tiszta, hogyan kezeljék ezeket a kéretlen üzeneteket. 34% a mobilszolgáltatónál tenne panaszt, 39% sehol sem, 51% pedig közvetlenül a küldő cégnél. Annak tudatásban, hogy a megkérdezettek 68%-a kapott már kéretlen üzenetet, a tanulmány azt javasolja, hogy a mobilszolgáltatóknak is be kellene kapcsolódniuk a spam elleni harcba.
Brill hozzátette:
„A fogyasztók SMS-sel szembeni attitűdjének megértése kulcsfontosságú a sikeres marketingkampányhoz. Az e-maillel ellentétben a fogyasztók a mobiltelefonokat rendre a magánszférába sorolják, mint a kizárólag családdal, barátokkal és kollégákkal való kapcsolattartás eszközét. A tanulmány rámutat, hogy a fogyasztók számára ennek a határnak az átlépése, kéretlen SMS-ekkel, felér a magánélet megsértésével, ami a fogyasztók számára megbocsáthatatlan. Az ilyesmit elkövető márkák bosszús fogyasztókkal kell szembenézzenek.”
(Forrás: DMA UK)



A szektor gurui a ’mobil évtizedének’ nevezik az elkövetkező pár évet, és valóban, az SMS reklámozás egyre több fogyasztóhoz ér el.

A tavalyi évhez képest a szektor 5%-os növekedésről számolt be Nagy-Britanniában. Az EU5-ön belül ugyan 4%-os csökkenést tapasztaltak, de még így is, a brit, a német, a francia, a spanyol és az olasz mobiltelefon-tulajdonosok majdnem fele (46%) legalább egy SMS hirdetést kap havonta.
A spanyol előfizetők 70%-a, a britek 36%-a kap havonta rövid szöveges üzenetben érkező reklámot. Spanyolország egyértelműen vezető szerepet tölt be. A listán ezek után Franciaország (57%) és Olaszország (52%) következik, és meglepő módon, a német mobilosok csupán 24%-a kap havonta legalább egy hirdetést telefonjára.
Míg a számok figyelemreméltóak, nem szabad csak a volumenre koncentrálnunk.
Azoknak a márkáknak, akik a legszemélyesebb csatornán hirdetnek és reklámoznak, felelősséggel kell használniuk az eszközt. Úgy tűnik, ez a helyzet az olyan szektorok esetében, melyeknél a forgalom a leginkább nő. A legnagyobb növekedés az olyan, hagyományos iparágakban tapasztalható, mint az élelmiszer, az éttermek vagy a divatáru. A legtöbb vásárló szívesen fogadna ezekkel kapcsolatos hirdetéseket.
Ha jobban megnézzük az iparágakat, a mobiltelefonnal kapcsolatos témák, mint a készülékek vagy a tarifacsomagok, alkalmazások szerepelnek leginkább az SMS reklámokban, bár Európa-szerte csökkentek a mobilos letöltések. A letöltésekről szóló SMS reklámok mennyisége és százalékos piaci részesedése együtt mozog a mobilkészülékekről vagy mobil tarifákról szóló hirdetésekkel az EU5-ön belül és Nagy-Britanniában is.
Nagy-Britanniában, a mobiltelefonnal kapcsolatos termékeken és szolgáltatásokon kívül, a forgalom a szórakoztatás, a hír vagy információközlés és a pénzügyi szolgáltatások területén a legnagyobb, de az élelmiszer szektor is vezető szerepet tölt be. A trendeket illusztrálja, hogy a ruházattal és az éttermekkel kapcsolatos hirdetések mértéke drámaian nőtt az elmúlt évhez képest: 53% és 58%-kal.
Az élelmiszer és az étterem témakörében tapasztalták a legmagasabb éves forgalom-növekedést az EU5 országaiban. A hírek és információs szolgáltatások forgalma, bár csökkent a tavalyi évhez képest, még így is közel 17 millió előfizető kapott havonta legalább egy ilyen témájú SMS reklámot. A szórakoztatás is növekvő tendenciát mutat Európa-szerte 12 millió címzettel.
Ahogy egyre több és több márka ébred rá, hogy az eszközt bele kell építenie marketing és reklám stratégiájába, érdekes lesz megfigyelni az SMS hirdetések forgalmát, és hogy melyik szektor milyen eredménnyel szerepel majd az elkövetkező hónapokban a mobil csatornán.
(Forrás: DMA UK)



A Deloitte szerint az Y generáció tagjai, azaz a ma 20-30 évesek, minden más demográfiai szegmensnél gyakrabban küldenek SMS-t.

A GfK NOP és a Brightkite (azelőtt Limbo) becslései szerint a 18-24 évesek 83%-a és a 25-34 évesek 85%-a használta az üzenetküldési funkciót 2008 végén.
Ezek a számok jelentősen magasabbak, mint a többi korcsoportban, mely átlagosan 61% körül mozog.
Összehasonlításképpen, a Scarborough Research jelentése szerint az előfizetők csupán 48%-a használta az SMS szolgáltatást, a Yankee Group pedig csupán 48%-ra becsülte a hetente a funkciót használók arányát.
Egy 2008-as eROI közvélemény-kutatás szerint a rövid szöveges üzenet a középiskolások és egyetemisták, főiskolások kedvenc kommunikációs csatornája – ezzel az e-mailt, a közösségi oldalakat és az azonnali üzenetküldést is megelőzve.
A The New York Times pedig egy Nielsen kutatást idézve azt állította, hogy a tinik átlagosan havonta 2272 szöveges üzenetet küldtek-kaptak 2008 negyedik negyedévében, mely jóval nagyobb, mint a J.D. Power and Associates által számolt havi 98 üzenet, melyet az összes mobilfelhasználó küldött.
Tehát a tinik és a fiatal felnőttek többet SMS-eznek, mint a népesség többi része – és mit tesznek ezzel kapcsolatban a marketingesek?
A PROMO magazin kutatást végzett a hirdetők által használt interaktív technikákról, és az eredmények szerint, míg több mint negyedük fektetett SMS-be és digitális kuponokba, ez jóval lemaradt az egyéb digitális eszközök, mint például az e-mail, a blogok vagy a banneres és keresőmarketing mögött.
A mobilmarketing figyelmen kívül hagyása azonban stratégiai hiba lehet.
A Limbo és a GfK felmérése azt jelzi, hogy a 18-34 éves mobil előfizetők majdnem fele – az Egyesült Államok legaktívabb SMS-küldői – emlékeztek is a mobilreklámokra.
Azok a hirdetők tehát, akik a fiatalok figyelmét szeretnék megragadni – érdemes, ha az ujjaiknál fogva vezetik őket.
(Forrás: eMarketer)